AĞIZDAN KAN GELMESİ

Ağız vücudun iç ve dış ortamla bağlantılı olduğu yapılardan biridir. Ağız aracılığı ile akciğeler, solunum yolları, yemek borusu ve mide dış ortamla etkileşir. Tersi şekilde de bunlar ile ilgili bir problemlerden de hemen haberdar olmamızı sağlar.

Ağızdan gelen kandan dolayı telaşlanmadan önce kanın kaynağının tespiti önemlidir. Birçok vücut kısmının dışarı bağlantısı olan ağız buralardan meydana gelen kanamalardan direk olarak etkilenecektir. Örneğin burun kanamalarında geriye doğru kaçan kan burun ve ağız arasında ki bağlantı sayesinde ağız içine gelir ve burdan dışarı çıkabilir. Aşırı öğürerek meydana gelen kusmanın ardından yemek borusunda ki aşınmadan dolayı da ağızdan kan gelmesi görülebilir. Tüm bunların ayrımına varmak ancak iyi bir incelemenin ardından mümkündür. Kişide öksürüğü takiben ağızdan gelen kan daha çok akciğer ve solunum yollarını düşündürürken bulantı ve kusmanın ardında kanamanın olması, beraberinde yemek artıklarının olması mide ve yemek borusunu öncelikle akla getirir. Akciğerler kaynaklı olan kanama hava ile daha fazla temas ettiği için köpüklüdür. Öncesinde yoğun alkol alımı olan, hepatit, siroz gibi karaciğer hastalıkları olan kişilerde ise mide kanaması veya yemek borusunda varis kanaması ilk akla gelmesi gereken durumlardan biridir. Kanın rengi ve miktarı da sebebi hakkında önemli bilgiler vermektedir. Parlak kırmızı renkte, az miktarda kan daha üst kısımlardan (burun, boğaz bölgesi) kanama ihtimalini arttırırken kahve telvesi renginde bir kan midede beklemiş kanı gösterir. Aşırı miktarda taze kan gene mide ile ilgili ciddi kanamalarda gözlenmektedir.

Bu yazı toplamda 202665, bugün ise 10 kez görüntülenmiş


330 Comments to “AĞIZDAN KAN GELMESİ”

1 31 32 33
 1. emine says:

  gece uyurken azımdan kan geliyo sabah uyandımda farkına varyorum çok kötü bi koku oluşuyo bunun nedeni nedir

 2. Barış bulut says:

  Merhaba ben 17 yaşındayım sabahları uyanınca ağzımda kan birikir bu hergün olur acaba doktora gitmemi gerektiren bir durum varmı?

 3. emin says:

  merhaba başım dönüyor çalışır ken geçtimiz günlerdede sabah kalktığımda ağzımdan kan gelmiş di sebebi ne dir acaba

 4. pınar says:

  mrh..bu sabah uyandığım koyu renkte yastığımda kan vardı,bu uzun aralıklarla birkaç kere daha oldu..mide sorunum var ama öyle büyük boyutta ağrı çekicek modda değil,gaz oluşumu fazla oluyor aç kaldığımda yada bazı besinlerde..birde ağır yiyecekleri hazmedemediğimde rahatlamak için kusmak zorunda kalıyorum..faranjitim varmı bilmiyorum..bu kan olayı için hangi drye gitmem gerekir..en fazla yastıkta gördüğüm 4.kanamadır oda uzun aralıklarla oldu,genede insan endişeleniyor bilgilendirirseniz sevinirim..

 5. hafize says:

  hocam ben yeni geniz eti ameliyatı oldum taburcu olcaktım 1gece yattım burun kanamam dnmedi tanpon yapıldı sonraki gün doktorum çıkardı tanponu burnumu çektirip tükürttü ağzıma koyu renkte kanlı balgam geldi burun damlasıda verdi eve geldik uyguluyorum burnumu çeknce ağzıma balgamlı koyu renk kan geliyo olalı daha 3 gün oldu ameliyatım yeni acaba sebebi nedirrrr

 6. sedat says:

  Merhaba ben 15 yaşındayım ve duş alırken tükürdüğümde ağzımdan tükürükle açık renkte kan geliyor ve duştan sonra bogazim birazcık ağrıyor yutkunurken . Sebebi nedir ? Doktora gitmeli miyim ?

 7. Hilal says:

  Merhaba hocam ben 15 yaşındaym önceden sadece balgam geliyordu boğazıma yapışır gbi oluyor çıkarmak için uğraşıyorum öksürerek falan bir gün de uykudan kalkar kalkmaz balgamla karışık kan geldi 2-3 dakika sonra azıcık burnum kanadı sonra akşama kadar geldi bidaha da gelmedi ama bu aralar kendimi üzüyorum. Telefon,leptop gbi şeyler hep elimde bunlardan da kaynaklanr mı? Neyim var cevaplarınızı bekliyorum

 8. yasemin says:

  merhabalar hocam ben 21 yaşındayım.kalp rahatsızlığım var ve ayda birkaç kez bayılıyorum bayılınca ağzımdan kan geliyor.bazen de bayılmadan öylece geliyor.Bu gelen kanın kalp ile bağlantısı olabilir mi? göğüs bölümüne gittim akciğer kontrolü de yapıldı bir şey çıkmadı.

 9. Selam esimin burnu kanar arada bir ama bugun hem burnundan hem agzindan kan geldi acaba nedeni nedir ve sara hastasi esim bununlada bir alakasi varmi hocam

 10. bilal says:

  hocam nasıl ve nerden olduğunu bilmiyorum ama boğazımdan kan geliyor ama sürekli olarak değil iki gün geliyor bir ay kayboluyor sonra bi daha başlıyor kayboluyor kendini unutturuyor bidaha başlıyor yaklaşık 3 senedir böyle

1 31 32 33

Leave a Reply