GEBELİKTE VÜCUTTA MEYDANA GELEN DEĞİŞİKLİKLER

Gebelik kadın hayatında gerçekleşen normal bir süreçtir. Bu süreç içinde anne bedeninde oluşan yeni canlının devamlılığı ve gelişimi için vücutta bazı değişiklikler meydana gelmektedir. Bunlar hakkında bilgi sahibi olmak normal ile normal olmayanı ayırt edebilmek açısından önemlidir.

Rahim normal şartlarda 70 gram ağırlığında olan bir organdır. Ancak gebeliğin sonuna doğru yaklaşık olarak 1100 grama ulaşır. Bu büyümede rahmin kas yapısının kalınlaşması ve gerilmesi ve damar yapısında ki artış önem arz eder.

Yumurtalıklar gebelik süresince fonksiyon göstermezler. Eş zamanlı bir gebeliğin olmaması için koruyucu bir faktör olarak devreye girerler. Bunun kadın tarafından algılanan şekli ise gebelik boyunca adet olmamasıdır.

Karın bölgesinde özellikle gebeliğin son aylarında kaslarda ve deride gerilme olur. Omurganın normalde sahip olduğu eğimde artma görülür. El parmaklarının ucunda ağrı ve batma duygusu gelişebilir. Deride beyaz çizgilenmeler ve deri renginde koyulaşma görülür. Avuç içinde kızarıklık görülebilir.

Gebelik boyunca en çok göze çarpan kilo alımıdır. İlk üç ay boyunca ortalama 1 kg kadar kilo alımı görülürken ikinci ve üçüncü üç aylarda beşer kg kadar kilo alımı olmaktadır.

Kan değerlerine bakarsak anne vücudunda kan hacmi artar ancak annede dolaşan sıvı miktarına bağlı olarak göreceli bir kansızlık oluşur. Bu nedenle gebelere hamilelik boyunca demir desteği verilir. Ayrıca gebeler kanın damar içinde pıhtılaşmasına meyillidir.

İdrar yollarında rahim tarafından uygulanan mekanik baskıya bağlı olarak genişleme görülür. Mesane içinde kalan idrar miktarı artar. Tüm bunlar idrar yolu enfeksiyonu riskini ve bu enfeksiyonun böbreklere ilerlemesinin riskini arttırır. İdrarda ki şeker miktarı yüksektir.

Gebelik boyunca gerek anne karnında ki bebeğin yapmış olduğu basınç nedeniyle gerekse tüm mide barsak sistemininde ki hareketlerin yavaşlamasından dolayı reflüye yatkınlık artmıştır. Mide boşalma zamanı uzamıştır. Aynı şekilde safranın da boşalma zamanı uzamıştır ve bu göreceli olarak safra taşı riskini arttırır.

Bu yazı toplamda 4363, bugün ise 1 kez görüntülenmiş


the attachments to this post:

gebe1
gebe1


No Comments so far.

Leave a Reply